reklama

Odkiaľ sú Slováci? No predsa z Kysáča/Kysáč...

Opäť som sa rozhodol niečo aktuálneho dodať na blog. Tém by bolo viac. Najskôr si musím uvedomiť, že to bude prvý článok po návratu do strednej Európy a môžem / vlastne je to povinnosť/ používať dlžne a mäkčene. A keď už takto slovenčine budem vyjadrovať úctu, môžem aj zaspomínať na jednu dedinu, ktorá vyzerá ako každá iná, ale pre niektorých ľudí má takmer mýtický pôvod a rozmer. Legenda, ktorá doprevádza historický obraz obce Kysáč / po srbsky Kisač/ odkazuje nám v bývalom Československu na veľmi dobre známy obraz českého génia Járu da Cimrmana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: prevzaté www.kic-kisac.co)

Kysáč sa nachádza 15 kilometrov od centra Nového Sadu. Môžeme tam dojsť mestskou dopravou – alebo vlakom smer Subotica. Hoci má viac ako 5,8 tisíc obyvateľov, je integrálnou súčasťou opštiny Novi Sad. Keď sa pozrieme na internetové stránky vojvodinskej metropole, dočítame sa, že tu žije okolo 7,5 tisíce Slovákov. Novi Sad ako mesto má 200 tisíc občanov, a keď sa k tomu prirátajú i okolité  sídla, ktoré by sme v našich podmienkach považovali  za samostatné obce, máme zrazu číslo 300 tisíc ľudí. Čiže Nový Sad má cca 2 tisícky občanov slovenskej národnosti, zvyšok pripadá práve na nenápadný Kysáč.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A je tam nádherná atmosféra, evanjelický kostol, značkový autoservis Škoda Auto / v kysáčkych uliciach je veľa škodoviek rozličných druhov , ktorých je možno viac ako zástupcov domácej fabriky ZASTAVA/, peknú školu a futbalový klub, ktorý sa volá Tatra. Práve vstupenka z jedného zápasu patrí k mojim najcennejším pamiatkam, lebo je tu zobrazený znak klubu, ktorý je ten istý ako má aj bratislavský Slovan.

Ale, mentalita a zmysel pre humor  miestnych ľudí  / a to platí asi pre celu vojvodinsko-slovenskú komunitu/ mi bol veľmi blízky. Tak sa zrazu po nejakej slávnosti sedí pri ohni a rozprávajú sa veselé historky. Zrazu niekto rozpráva  niečo z Kysáča. „A to viete, že je to vlastne naša pôvodná domovina“, povie hlas z davu. „U nás sa vypráva, že Slováci a niekoľko Čechov išlo na sever a niektorí sa za niekoľko storočí opäť vrátili sem, na tzv. Dolnú zem.“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A táto skupinka slovenských humoristov pokračuje opäť v serióznych etnologických úvahách, ktoré  ešte raz historicky takým malým zásahom pozmením a ovplyvním tak teóriu  tu takmer najvyššiu. Kolega - moderátor  vedeckého podujatia sa pýta ostatných vedcov: „ A čo ty Jano, odkaľ pochádzaš?“, odpoveď znie: „ z Kysáč!“. A situácia pomaly graduje, ešte padajú iné otázky / Odkiaľ je tvoj otec alebo Dobre sa rozmysli, kde sa vydáš atd/ , ale stále ta istá odpoveď.  Ale ako ja môžem niečo povedať k téme, a už viem. Poviem moderátorovi: „No, aj mňa sa opýtaj.“ Oči kolegu boli prekvapené, ale aj tak sa zachoval  pohotovo,  lebo tušil niečo neobyčajného. A ono sa to marilo. Dlho som robil, ako že ta myšlienka sa ešte derie na svet, a veľmi stroho som povedal: „ Keď o tom tak uvažujem, vlastne aj som odtiaľto , lebo pramatka Eva sa tu narodila. A zrazu sa ozval smiech a prejavy veselosti / ktoré boli väčšie  a úprimnejšie od tých slotovských po voľbách / prichádzali gratulácie a priateľské búchania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sme sa po štvrťhodine upokojili, zrazu niekto povedal: „Eva pochádza z Kysáča a Adam z Pivnice. Pivnica je tiež jedna vojvodinská slovenská dedina, kde sa podľa iných Slovákov hovorí veľmi až neprirodzene tvrdo. Keď som ja počul hovor Pivničanov povedal som si: „ Veď oni rozprávajú ako naši Záhorčania“. Jedno dievča mi aj potvrdilo, že väčšina prvých osadníkov prišla z oblasti na severozápad od Bratislavy, predovšetkým z Myjavy. No, pekne, pomyslel som si, čiže to rozvrstvenie  slovenskej populácie platí i mimo hranice Slovenska. A teraz podľa novej teórie musí mať nejakú tu pivnickú alebo kysáčkú kvapku v tele každý človek. Čiže, nabudúce, keď pôjdete z dovolenky cez Srbsko, pristavte sa aj v Kysáči.  Po rozhovore s miestnymi  poznáte, že toto miesto musí mať pre nás taký symbolický význam ako pre českých cimrmanologov  pojizerska dedina Liptákov.

Pavel Cihlar

Pavel Cihlar

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mlady muz, ktory objavuje svet. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu